WELDON
Polski

Ocynkownia

Zakład Zabezpieczeń Antykorozyjnych Ocynkownia Dębica wszedł do struktury spółki Weldon   dzięki przeprowadzeniu skutecznej akwizycji od grupy Polimex Mostostal. Operacja nabycia zakładu została sfinalizowana po negocjacjach zakończonych w sierpniu 2013 roku.

 

Historia zakładu sięga połowy lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to dębicka ocynkownia powstała z inicjatywy Wytwórni Urządzeń Chłodniczych. Zakład funkcjonował jako część WUCH-PZL Dębica S.A. przez 25 lat, aż w roku 2000 został wydzielony ze spółki i rozpoczął działalność pod nazwą "Ocynkownia PZL Dębica Sp. z o.o.". Cztery lata później przedsiębiorstwo to zostało przejęte przez Mostostal Siedlce, który po przekształceniu, już jako Polimex-Mostostal SA stał się jedną z najpotężniejszych polskich spółek akcyjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

W czasie, gdy Ocynkownia Dębica należała do Polimexu-Mostostal, na terenie zakładu przeprowadzono szereg prac modernizacyjnych poprawiających zarówno jego infrastrukturę, jak i samą linię technologiczną. Dzięki tym ostatnim poważnie wzrosła moc produkcyjna ocynkowni. Obecnie Weldon Ocynkownia Dębica zabezpiecza przez cynkowanie ogniowe konstrukcje o maksymalnych wymiarach 6,5 m x 1,4 m x 2,4 m. Wiele lat doświadczeń w stosowaniu technologii cynkowania ogniowego (potwierdzonych normą PN-EN ISO 1461), a także wykorzystywanie jedynie sprawdzonych materiałów sprawiło, iż nasz zakład zyskał uznanie w kraju i na rynkach zagranicznych jako sprawdzony wykonawca powłok antykorozyjnych. Wykonane przez nas powłoki finalizują proces produkcji cynkowanego elementu nadając mu oczekiwany efekt estetyczny, ochronę przed rdzą i uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Poznaj pełną ofertę zakładu Ocynkownia Dębica

Cynkowanie ogniowe

Cynkowanie ogniowe, jako proces mający na celu ochronę przed korozją powodowaną działaniem powietrza i wody, znany jest na świecie od ponad 270 lat. Po raz pierwszy cynkowanie przeprowadzono we Francji, gdzie w 1742 roku odkryto możliwość pokrywania stali powłoką cynkową poprzez zanurzenie jej w kąpieli z roztopionego cynku. Mimo rewolucyjności tej metody i jej znaczenia dla wielu dziedzin przemysłu, pierwsze zakłady wykonujące cynkowanie ogniowe na duża skalę zaczęły powstawać dopiero 100 lat później, ok. 1840 roku.

 

Obecnie technologia cynkowania ogniowego stanowi niezwykle rozwinięty i skomplikowany proces składający się z wielu etapów, w tym aż sześciu etapów wstępnych przygotowujących elementy stalowe do zanurzenia w ciekłym roztworze cynku o odpowiedniej temperaturze. Do etapów wstępnych zalicza się:

  • obróbka strumieniowo-ścierna,
  • podwieszenie elementów na tzw. trawersach,
  • odtłuszczanie,
  • trawienie,
  • topnikowanie,
  • suszenie.

Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich tych przygotowań następuje właściwe cynkowanie, a następnie studzenie rozgrzanych elementów w wodzie.
 

Przykładowe zdjęcia procesu cynkowania

 


 

Weldon Sp. z o.o.

39-102 Brzezówka 90A

tel. +48 14 64-66-702 do 706

Ocynkownia Dębica

39-200 Dębica, ul. Metalowców 25

tel. + 48 14 670-48-15